The Fault In Our Stars – John Green


Cartea acesta este una dintre cele mai tragice pe care le-am citi . Am plans fara oprire la final dar nu va spun si de ce . Daca nu va plac cartile tragice si romantice nu va recomand sa o cititi. In anul 2014 s-a lansat si filmul care nu este diferit de carte aproape deloc . In aceasta carte exista cateva citate care pe mine m-au impresionat de exemplu ” Durere trebui sa fie simtita ” sau ” Unele infinituri sunt mai mari decat celelalte ” si multe altele care sensibilizeaza cititorii prin semnificatia lor.

Pentru a va intruduce putin in actiunea cartii am sa va povestec cele mai importante intamplari din carte .  La inceput ne este prezentata o fata pe nume Hazel Grace dar din pacate acesta suferea de cancer la plaman . Poate ca nu va displace faptul ca scriu si despre asa ceva , stiu ca este tragic dar este doar o carte asa ca va rog sa nu o interpretati gresit . Sa revenim. Acesta se duce intr-o zi la intalniri speciale pentru copii cu cancer , acolo intalnindu-se cu un baiat pe nume Augustus Waters . Acesta avuse cancer la picior iar in urma unei operatii piciorul sau a fost amputat . Stiu ca este tragic dar eu cred ca in viata trebuie sa stim ca nu toata lumea are norocul de a fi sanatos ca noi . Acestia doi  se indragostec pe parcursul cartii desi finalul ii desparte intr-un mod foarte tragic…In concluzie aceasta carte te face sa plangi si sa razi impreuna cu persoanjele iar dupa ce se termina te face sa vrei mai mult .