Încep înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul şcolar 2014-2015


Încep înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul şcolar 2014-2015 407
Foto: Agerpres

Luni se dă startul înscrierilor în clasa pregătitoare pentru anul şcolar 2014-2015. În Capitală sunt disponibile 12.600 de locuri, iar listele finale cu elevii înscrişi vor fi publicate pe 11 aprilie. Pentru ca alegerea părinţilor să fie mai uşoară, până pe 28 februarie, fiecare unitate de învăţământ cu clase pregătitoare, va organiza „Ziua porţilor deschise”.
Astfel, părinţii vor putea vedea unde vor invata copii lor şi vor putea discuta cu dascălii. Copiii ai căror părinţi optează pentru înscrierea direct în clasa I pot fi inscrisi tot începând de mâine, iar listele finale vor fi afişate de asemenea în 11 aprilie

(preluare Hotnews, Antena3)

Inscrierea la clasa pregatitoare pentru anul scolar 2014-2015 incepe luni, zi incepand cu care parintii pot completa cererile-tip, in Capitala fiind disponibile aproximativ 12.600 de locuri, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al ISMB, prof. Marian Banu.

„Important de subliniat este faptul ca toti parintii care vor solicita inscrierea in scolile din Bucuresti isi vor putea inscrie copiii la unitatile de invatamant din Capitala. Astfel, daca vor fi mai multe cereri decat locurile disponibile, copiii aceia vor fi oricum inscrisi, pentru ca este dreptul lor la educatie”, a mai spus purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), Marian Banu.

In privinta locurilor disponibile la clasa I, pentru care inscrierea incepe tot luni, Banu a precizat ca numarul acestora este „infim”, in conditiile in care majoritatea lor vor fi ocupate de copiii care sunt, in prezent, in clasa pregatitoare.

Potrivit Calendarului inscrierii in invatamantul primar pentru anul scolar 2014 – 2015, listele cu elevii inscrisi vor fi publicate in 11 aprilie.


In 17 februarie, au fost afisate circumscriptiile scolare si numarul de clase pregatitoare alocate la unitatile de invatamant, pe site-ul acestora si pe cel al inspectoratului scolar.

Totodata, au fost prezentate informatii cum ar fi posibilitatea organizarii procesului de invatamant in cadrul unei gradinite aflate in structura scolii sau in consortiu cu scoala si posibilitatea organizarii programului „Scoala dupa scoala” si au fost afisate fotografii ale spatiului in care se desfasoara activitatea la clasa pregatitoare.

Tot la 17 februarie, a fost afisat programul de evaluare a dezvoltarii psihosomatice a copiilor, care poate fi solicitata de parinti in vederea inscrierii, fiind prezentate si unitatile/institutiile in care se realizeaza evaluarea. Evaluarea nivelului de dezvoltare psihosomatica a copiilor se face pana in 12 martie.

Pana la 28 februarie, in fiecare unitate de invatamant cu clase pregatitoare va fi organizata „Ziua portilor deschise”, in care parintii, copiii si alte persoane interesate pot vizita spatiile dedicate activitatilor claselor pregatitoare si pot purta discutii cu personalul unitatii de invatamant implicat in aceasta activitate. Totodata, in scoli vor avea loc intalniri pentru informarea si consilierea parintor copiilor din gradinita care vor fi cuprinsi, in anul scolar 2014 – 2015, in invatamantul primar.

In intervalul 24 februarie – 14 martie, parintii vor completa, online sau la unitatea de invatamant la care solicita inscrierea copiilor, cererile-tip de inscriere.

Prima etapa de inscriere in clasa pregatitoare incepe in 17 martie, cand are loc lor procesarea, de catre comisia nationala de inscriere a copiilor in invatamantul primar, a cererilor-tip de inscriere, cu ajutorul aplicatiei informatice si repartizarea la scoala de circumscriptie a copiilor ai caror parinti au solicitat acest lucru in cererea-tip de inscriere.

Apoi, in perioada 18 – 20 martie, vor fi procesate cererile parintilor care solicita inscrierea la o alta unitate de invatamant decat scoala de circumscriptie, pentru locurile ramase libere.

La 21 martie va avea loc repartizarea la scoala de circumscriptie a copiilor ai caror parinti au solicitat inscrierea la o alta scoala decat scoala de circumscriptie, dar care nu au fost admisi din lipsa de locuri si care au exprimat in aceasta faza optiunea pentru inscrierea in scoala de circumscriptie.

In perioada 21 – 22 martie, unitatile de invatamant vor afisa lista candidatilor inmatriculati, a numarului de locuri ramase libere si a listei copiilor neinscrisi dupa prima etapa.

A doua etapa de inscriere in clasa pregatitoare are loc din 24 martie.

In intervalul 25 martie – 4 aprilie, vor fi despuse cererile-tip de inscriere la secretariatul unitatii de invatamant aflate pe prima pozitie dintre cele trei optiuni exprimate pentru etapa a doua, de catre parintii copiilor care nu au fost cuprinsi in nicio unitate de invatamant in etapa anterioara sau care nu au participat la prima etapa.

La 11 aprilie vor fi afisate, la fiecare unitate de invatamant, listele finale ale copiilor inscrisi in clasa pregatitoare.

Apoi, in intervalul 14 – 18 aprilie, vor fi centralizate si solutionate de catre inspectoratul scolar cererile parintilor copiilor care nu au fost inca inscrisi la vreo unitate de invatamant.

Ministerul Educatiei a stabilit si calendarul inscrierii in clasa I a copiilor de 7 ani care nu au fost inscrisi in invatamantul primar in anul scolar 2013-2014 si ai caror parinti solicita inscrierea direct in clasa I.

Astfel, in perioada 24 februarie- 14 martie, vor fi depuse cererile de inscriere a copiilor la scoala de circumscriptie, iar in perioada 25 martie – 4 aprilie va avea loc depunerea cererilor de catre parintii care solicita inscrierea in alta scoala decat unitatea de circumscriptie.

In 11 aprilie vor fi afisate, la fiecare unitate de invatamant, listelor finale ale copiilor inscrisi in clasa I.