Tribuna învățământului 17 aprilie 2017


Suntem la a XII-a ediție. Şcoala a fost în această săptămână sub imperiul unei noi emulații culturale. Evenimente numeroase: Ziua Școlii, lansări de carte, întâlniri cu personalităţi culturale, concursuri de creaţie literară şi desene inspirate după operele literare, promovarea tinerelor talente, concursuri de recitări, întâlniri la biblioteca şcolii, prezentarea de noutăţi literare, concursuri de teatru. Dar, dincolo de toate aceste momente, sărbătoarea este închinată Limbii Române, preţuind, pe această cale, valorile noastre naţionale şi stimularea tinerilor pentru carte, pentru lectură. Dacă, fără monitorizare falsificată, participarea este numeroasă, înseamnă că şcoala noastră şi-a păstrat ecusonul cultural şi elevii, împreună cu dascălii lor, cooperând, activitatea educativă a cules roadele fireşti. Se pare că formalismul ne-a ocolit. Ce este de reţinut la şcoala noastră: ţinuta deosebită a unor cadre didactice, bucuria de a promova tinerele talente, plăcerea de a coopera, seriozitatea alcătuirii programului de participare în competiţie. Câştigul acestei manifestări este dat de legătura dintre generaţii şi de promovarea unei ţinute serioase, în toate activităţile amintite. S-a recitat, s-au prezentat operele invitaţilor, s-au pus în valoare tinerele talente – elev Filip Chiorescu, vioară (prof. Traian Constantin, prof. de dans Tatiana Butacu), s-au prezentat secvenţe dramatice (prof. Maria Stoinea), s-a reamintit de felul cum trebuie să arate o şcoală în care emulaţia intelectuală să fie puternică. Dintre invitaţi, îi amintim pe scriitorii Vasile Poenaru, Michela Poenaru, Ştefan Mihăescu, Petru Demetru Popescu (prezentarea romanului Prinţ şi spadasin). În cadrul bibliotecii şcolii (d-na Tana Oprea), împreună cu Cenaclul literar „Mărţişor“ (prof. Petre Nicolescu), s-au prezentat cele trei romane ale scriitorului Petre Ghelmez: Mânzul de Vânt, Măgăruşul, Băiatul şi pădurea. Activităţi deosebite au desfăşurat şi doamnele de la ciclul primar. Felicitări echipei tehnice de la clasa a VIII-a A şi dansatoarelor de la clasa a VII-a B. S-a pregătit şi premierea tinerelor talente ale Concursului de creaţie literară „Paşi prin copilărie“. În amintirea celor care au slujit educaţiei, părintele-profesor Constantin Dragnea a oficiat un Te Deum. Săptămâna şi-a putut păstra coordonatele şi prin implicarea deosebită a doamnelor directoare, prof. Mariana Dinu şi prof. Elena Tănăsescu.

Prof. Petre NICOLESCU