Divergent – recenzie ( vol.I )


Majoritatea dintre voi probabil ati auzit despre aceasta carte sau ati vazut filmul (pentru cei care au vazut filmul dar nu au citit cartea, IN CE LUME TRAITI?) . Probabil va intrebati despre ce e vorba . Ei bine eu am sa va ajut sa descoperiti misterul.

Intr-un viitor apocaliptic , orasul Chicago este impartit in 5 factiuni : Neinfricare , Eruditie , Prietenie , Candoare si Abnegatie . La 16 ani fiecare adolescent trebuie sa dea un test pentru a afla in ce factiune se potriveste . Cu toate acestea ei puteau alege orice factiune in ciuda testului. Dar nu intotdeauna se primea un singur rezultat. Erau unele cazuri in care persoana respectiva se incadra in mai multe factiuni. Acestia erau Divergentii. Fiind o amenintare pentru sistemul de factiuni, erau eliminati. Beatrice Prior fiind personajul principal era divergenta. Acest lucru nu era unul bun venit deoarece urma sa fie eliminata . Cu ajutorul lui Tory ( cea cu care Beatrice si-a dat testul) reuseste sa faca acest lucru in secret. In ziua testului acesta alege neinfricarea. Ajunsa la sediul neinfricatilor este prima care sare in prapastia fara fund. De fapt jos era o plasa care ii prindea iar cel ce astepta initiatii era unul dinte cei mai buni neinfricat, Four. La intalnirea celor doi Beatrice a fost intrebata care este numele sau. Dupa cateva secunde de gandire raspunsul ei a fost Tris . Timpul incepea sa treaca iar antrenamentele au inceput. Tris era una dintre cei mai slabi initiati. Pentru a intra cu adevarat in aceasta factiune trebuia sa treca atat proba fizica cat si proba psihica. Ei bine Tris reuseste sa treaca ambele probe deoarece a avut ajutorul lui Four. Acestia doi incep sa se indragosteasca unul de celalalt iar in seara dinainte testului final fac primul pas. Totul a decurs cu bine dupa terminarea acestuia, Tris devenind din ce in ce mai buna. Cand totul era bine liderii le-au pus fiecaruia cate un cip care ii controla. Numai ca divergentii nu puteau fi controlati. A doua zi toata lumea se comporta robotic. Speriata, Tris a facut la fel ca ei pentru a nu se descoperi secretul sau. In continuare aceasta se ia dupa cei controlati care se duceau spre casele celor din abnegatie. Intalnindu-se cu Four , incearca sa isi gaseasca parintii. Eric ,unul dintre lideri, suspecta ceva in legatura cu Four si asa ca doreste sa il impuste . Pentru a-l apara Tris este nevoita sa il ameninte pe Eric asa ca o si face. Secretul a fost descoperit.

Daca doriti sa aflati continuarea puteti citi aceasta carte. Este captivanta, interesanta si te face sa nu o lasi din mana pana nu o termini. Actiunea se continua in uramtoarele 2 carti care sunt la fel de fascinante. Multumesc ajutorului acordat de Alecu Evelin.