Eco-reporteri în acţiune


youngreporters

Un  grup  de  elevi  pasionați  de  mediul  înconjurător participă la un concurs de investigații de mediu din cadrul Programului  Internațional  ”Tineri  Reporteri  pentru Mediul  Înconjurător” (YRE). Programul  YRE  – este  o  rețea  internațională  de  tineri preocupați de problemele  mediului  înconjurător,  coordonată  de  Fundația  de Educație pentru Mediul Înconjurător (FEE).

Programul internațional YRE reprezintă o importantă inițiativă de protejare a mediului înconjurător, în cadrul căreia elevii pot învăța despre problemele de mediu  și dezvoltare durabilă cuprinse în planul de învățământ. Prin intermediul programului, elevii participanți își pot dezvolta aptitudinile și îmbogăți cunoștințele despre mediu. Elevii Puținelu Adriana și Udrescu Marius de la clasa a VIII-a A, coordonați de  dna. bibliotecar  Oprea  Tana,  au  realizat  două  investigații  de  mediu  în diferite  zone  ale țării  și  au  propus  câteva  soluții  pentru  rezolvarea problemelor.

Investigațiile s-au realizat sub forma unor articole denumite ”Cum ignoranța oamenilor distruge un frumos mediu natural”, realizat de Puținelu Adriana și ”Fără alte materiale plastice”, realizat de Udrescu Marius. Tinerii reporteri au trecut la acțiune: au identificat problema locală de mediu, s-au informat și au propus soluții pentru rezolvarea problemelor.

Mult succes tuturor concurenților!