Unde-i lege, nu-i tocmeală!


Copiii noştri şi ai dumneavoastră au dreptul să ştie ce se întâmplă cu ei dacă nu respectă legea. Să ştie că legea nu vrea să le facă rău, ci doar să le arate drumul considerat normal de societatea timpurilor în care trăiesc. Să ştie că legea îi protejează pe cei corecţi.

Copiii au nevoie de o minimă educaţie juridică. Nu toţi copiii vor deveni avocaţi, magistraţi, poliţişti. Dar ei trebuie să ştie ABC-ul legii pentru ca, ştiindu-l, viaţa lor să devină mai bună, să greşească mai puţin în cunoştinţă de cauză şi niciodată pe motiv că nu cunosc legea. Iar atunci când sunt victime, să ştie că sunt organe ale statului în care pot avea încredere şi care îi vor pedepsi pe cei vinovaţi.

Broşura li se adresează în egală măsură şi părinţilor sau educatorilor. Pregătiţi-vă copiii pentru viaţă!

Oriunde s-ar duce, ei trebuie să ştie că există legi pe care au îndatorirea să le respecte.

Broşura poate fi descărcată de aici.