Paşi prin copilărie–concurs naţional de creaţie, ediţia a XI-a

În cadrul săptămânii culturale Petre Ghelmez, 2-9 martie sunt organizate numeroase manifestări culturale: întâlniri cu scriitorii, lansări de carte, vizite la muzee, prezentarea de noi apariții editoriale, întâlniri cu personalități care l-au cunoscut pe scriitorul Petre Ghelmez, prezentarea vieții și operei poetului-patronul școlii noastre. În cadrul acestor momente deosebite supraviețuiește și acest concurs de creație, cu predilecție, poezie și proză, prin care elevii pot să-și valorifice talentul. De remarcat faptul că majoritatea elevilor sunt din ciclul gimnazial, pentru că cei mici sunt încă în focul alfabetului. Surprize pot fi și la aceștia și nu le vom neglija, dacă sunt, cu adevărat, talente. Mulțumim școlilor care trimit constant elevi la acest concurs și care reușesc o selecție riguroasă a elevilor din școlile respective. Colegii mei organizează, în acest fel, și numeroase activități în domeniul creației, justificând, totodată, pasiunea pentru materia pe care o predau. În școala noastră funcționează Cenaclu literar Mărțișor și o revistă cu același nume, prin care elevii talentați pot să se remarce.

Sperăm că la acest concurs să participe în anii următori cât mai mulți elevi talentați și că forurile superioare ne vor susține în acest demers pe care l-am făcut cu promtitudine. De menționat, prezența în juriu a doamnei profesor Margareta Labiș, de altfel un minunat om și o veche prietenă a școlii noastre, cât și a colegei mele profesor Diana -Nicoleta Farah.

Clasamentul în urma jurizării arată astfel:

LOCUL AL II-LEA

1. SACALIUC LAVINIA-MARIANA,CLASA A VI-A , ȘCOALA NICOLAE LABIȘ, MĂLINI, SUCEAVA

2. GRIGORE ELENA-RUXANDRA, CLASA A VIII-A, ȘC. GIMNAZIALĂ TÂNGANU, JUD. ILFOV

3. ADINA OLTEANU, CLS. A VII-A B, ȘCOALA 56, SECTOR 2, BUCUREȘTI

4. MARIA POPESCU, ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ, CLS. A VII-A,SECTOR 2, BUCUREȘTI

5. BÂRSANU MIHAELA, ȘCOALA NICOLAE LABIȘ, MĂLINI, SUCEAVA

6. RUSU CRISTINA-CEZARA, CLS, A VIII-A, , ȘCOALA NICOLAE LABIȘ, MĂLINI, SUCEAVA

7. IASMINA-ANDREEA TOADER, CLS A VIII-A, ȘCOALA NICOLAE LABIȘ, MĂLINI, SUCEAVA

8. ȘTEFAN DRAGNEA, CLS.A V-A, ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ, SECTOR 2, BUCUREȘTI

9. IOANA ALECU-EVELIN, CLS.A V-A, ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ, SECTOR 2, BUCUREȘTI

LOCUL AL III-LEA